KAS-DER İLK UÇUŞA HAZIR
02.07.2013

54 yıllık özlem sona eriyor. Kastamonu Havaalanına ilk uçak, 5 Temmuz Cuma günü iniyor. İlk uçuş Kas-Der tarafından rezerve edildi.

 

Kastamonu, ilk uçakla tanışacak olmanın heyecanını yaşıyor. Açılışını Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın yapması beklenen Kastamonu Havaalanı, Başbakanın geçtiğimiz günlerde kendisinin Ramazan Bayramı sonrası kente gelebileceğini açıklaması ve seferlerin başlatılması talimatı vermesi üzerine ilk seferine başlıyor.

 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 5 Temmuz Cuma günü saat 14.30’daki ilk uçuş, Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) tarafından rezerve edildi. İlk sefer için tahsis edilen 150 kişilik Boeing 737 uçağının ilk yolcuları arasında Kas-Der genel merkez yönetim kurulu, şube başkanları, siyasetçi, bürokrat ve işadamları da yer alacak.

 

Kastamonu Havaalanı’na 15.30’da inmesi beklenen ilk uçak Vali Erdoğan Bektaş başkanlığındaki bir heyet tarafından törenle karşılanacak. Uçağın dönüş saati ise aynı gün 18.30 olarak belirlendi.

 

Çilingiroğlu: Heyecanlı ve gururluyuz

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kas-Der genel başkanı Latif Çilingiroğlu, Havaalanının açılmasının güzel ve sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayarak, “Havaalanı, Kastamonu’nun ufkunu açacak, mesafeleri kısaltacak önemli bir gelişmedir. Bu gelişmeyle Kastamonu makûs talihini yenme noktasında önemli bir evreyi kat etmiş olacaktır. Turizm ve sanayileşme gelişecek, dolayısıyla ekonomik kalkınma hızlanacaktır. Çocukluğumda Kastamonu’ya 2 kişilik pır pır uçaklar gelirdi. Uçakla ilk o yıllarda tanışmıştım. Şimdi bölgenin en güzel havaalanına sahip olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Havaalanının Kastamonu’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese tüm hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Kaptan pilot Kastamonulu

 

Ayrıca Çilingiroğlu, ilk uçuşun Kastamonulu bir pilot tarafından gerçekleştirilmesinin anlamlı olacağını düşünerek bu düşüncesini dostluğu bulunan ve yurtdışı uçuşlar yapan emekli pilot Binbaşı Mehmet Eser’e ilettiğini, Eser’in kendisinin ricasıyla ilk uçuşun kaptan pilotluğunu kabul ettiğini söyledi.

 

 

 


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.