HADİ ÇAMANI ANDIK
14.01.2014

 

"Rüzgâr Adam" Hadi Çaman anıldı

 

 

Kastamonulu merhum tiyatro sanatçısı Hadi Çaman için doğum günü olan 13 Ocak’ta Kadıköy Halis Kurtça Kültür Merkezi, tiyatro salonunda Genel Başkanımız, tiyatro sanatçıları ve sevenlerinin katılımı ile bir anma etkinliği düzenlendi.

 

Sunuculuğunu tiyatro sanatçıları Okay Şenol ve Taylan Erler’in yaptığı etkinlik,  Hadi Çaman’ın öğrencilerinden olan Okay Şenol’un konuşması ile başladı.  Okay Şenol konuşmasının ardından Okay Şenol ve Taylan Erler’in panelistleri sahneye davet etmelerinin ardından etkinliğin panel bölümüne geçildi. Kastamonulu gazeteci ve köşe yazarı Levent Zihnioğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen ve Hadi Çaman’ın tüm yönleriyle anlatıldığı panelin konuşmacıları: Genel Başkanımız Latif Çilingiroğlu, tiyatro sanatçıları Suna Keskin, Cenk Sözeri, Okay Şenol, Reha Bilgen’di.

 

 Çilingiroğlu: “Hadi Çaman, gerçek bir Kastamonuluydu”

 

Genel Başkanımız Latif Çilingiroğlu, Çaman’ın Kastamonululuk yönünü anlattığı konuşmasında, merhum sanatçı Hadi Çaman’ın tüm eylem ve söylemleriyle gerçek bir Kastamonulu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi.

“Hadi Çaman’ın Kastamonu’yu çok sevdiğini, hemen her fırsatta Kastamonu’ya gittiğini, yönettiği bir TV dizisinin bir bölümünü masraflarını kendisi karşılayarak Kastamonu’da gerçekleştirdiğini, İstanbul’da Kastamonu ve Abdurrahmanpaşa Lisesi’ni dilinden düşürmediğini biliyoruz”

 

Bütün bunlara rağmen Hadi Çaman’ın Kastamonu’dan ve Kastamonululardan yeterli ilgiyi gördüğünün söylenemeyeceğini belirten ve  benzer şekilde tiyatro camiasından da yeterli ilginin olmadığının söylenebileceğine vurgu yapan Latif Çilingiroğlu, “Bu akşam burada Hadi Çaman’ın çok büyük bir usta olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Ben bir Kastamonulu ve Abdurrahmanpaşa Lisesi mezunu olarak şeref duyuyorum“ şeklinde konuştu.

 

Diğer panelistler ve konuşmaları

 

Suna Keskin:

 

Hadi Çaman’ın rol arkadaşı olan tiyatro Sanatçısı Suna Keskin, konuşmasında Hadi Çaman’ı gözü gönlü tok, gençlere kapılarını açan bir usta olduğunu dile getirdi. Hadi Çaman’ın tiyatroculuk başarısını çok seçici davranmasına çok iyi oyunları seçmesine bağladı. Hadi Çaman için Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından biriydi ifadesini kullanan Suna Keskin, Hadi Çaman’ın her şeyi çok hızlı yapmaya çalıştığını ve bu nedenle ona “Rüzgâr Adam” lakabını vefatından sonra bir konuşmada kendisinin verdiğini söyledi. Suna keskin Hadi Çaman’ın çok saygılı bir oyuncu olduğunu sahnede hiç bir zaman partnerinin önüne geçmediğini, temiz ve net oyunuyla abartısı olmadan yeteneğini ortaya koyan, sahnede özellikle ellerini çok iyi kullanan bir oyuncu olduğunu belirtti.

 

Reha Bilgen:

 

Yine Hadi Çaman’ın oyuncu arkadaşı olan tiyatro sanatçısı Reha Bilgen aynı zamanda Hadi Çaman’ın yakın dostu olarak bilinen bir meslektaşı olarak Hadi Çaman’ın farklı bir yönünü, bir tiyatro işvereni olarak Hadi Çaman’ı anlattı. Hadi Çaman’ın Tiyatro sektörüne katkısını “Hadi Çaman bir tiyatro neferiydi” sözleri ile özetleyen Reha Bilgen, Hadi Çaman’ın  yaptığı işe önem veren, yaptığı işi güzelleştirmeye önem veren, çok okuyan, entelektüel bir insan olduğunu belirtti. Hadi Çaman’ın Tiyatro salonu için verdiği mücadeleyi “Benim buradan ancak cenazemi çıkarırlar” sözleri ile açıklayan Reha Bilgen sonuçta öyle olduğunu, cenazenin kendi Tiyatro salonunda yapılan törenden sonra Teşvikiye Camii’nden kaldırıldığını belirtti. Bugün özel tiyatrolar devlet desteği ve yardımı alıyorlarsa bunu Hadi Çaman’a borçlu olduklarını anlatan Reha Bilgen, Hadi Çaman’ın sanatçılar için bir huzurevi ve bir mezarlık oluşturmayı istediğini ancak başaramadığını söyledi.

 

Cenk Sözeri:

 

Hadi Çaman’ın genç oyunculara verdiği önemi ve değeri temsilen panele davet edilen Tiyatro oyuncusu Cenk Sözeri de konuşmasında, salondaki boşluklara dikkat çekti. Hadi Çaman’ın bu vefasızlığı hak etmediğine vurgu yapan Cenk Sözeri, konuşmasına Hadi Çaman’ın iki yıl tiyatrosunu gençlere emanet etmesini, bu süre içinde kendisinin hiç rol almayacak kadar gençlere güvendiğini dile getirdi. Cenk Sözeri, Hadi Çaman’ın hiç bir zaman “ben” demediğini daima “biz” dediğini vurguladı.   

 

Okay Şenol:

 

Tiyatro oyuncusu Okay Şenol ise Hadi Çaman’ın insani yönlerini dile getirdi. Bugün kendi tiyatromda gençlere imkân vermeye çalışıyorsam hepsini Hadi Çaman’dan aldığım bilgiye ve görgüye borçluyum dedi. Okay Şenol, sanat camiasının bütün cenazelerinin kendi tiyatrosundan kalkmasını isteyen Hadi Çaman,’ın hiç tanımadığı insanlara bile bu konuda yardım ederdi, mezar bulur, cenazenin kaldırılması için elinden geleni yapardı dedi.   

 

Levent Zihnioğlu:

 

Panelin moderatörü Levent Zihnioğlu bu yıl bu salonda ikinci etkinliği düzenlediklerini hatırlatarak,  “Gazete, dergi ve Kastamonu Televizyonu’nda yaptığımız etkinlikleri de saydığımızda toplamda 5 yıldır düzenli olarak Hadi Çaman’ı doğum günlerinde anmaya devam ediyoruz. Gelecek yıllarda Türk Tiyatrosunun sorunlarının da tartışıldığı paneller ve sempozyumlarla etkinliklerin genişletilmesi yönünde çalışmalarımız olacak. Bu etkinliklerin düzenli yapılması önemli” dedi.

 

 

 

 

Gece’den notlar:

 

* Besteci Özer Atik (Komedi Dükkanı adlı TV programındaki “Minik”), programa Hadi Çaman Tiyatrosu’nda “Dostum” adlı çocuk oyunu için bestelediği parçayı seslendirerek renk kattı. Hadi Çaman Tiyatrosu’na 19 yaşında katıldığını belirten Özer Atik, Tolga Çevikle birlikte kulis adabını Hadi Çaman’dan öğrendiklerini ve hala aynı adabı sürdürdüklerine vurgu yaptı.

 

 

* Bestesi Oktay Şenol tarafından yapılan “Efsaneydik Biz” adlı beste, Hadi Çaman’ın kendi seslendirmesi ve canlandırması ile yaptırdığı klip barkovizyondan gösterildi.

 

* Levent Zihnioğlu, www.efsaneydikbiz.com internet adresinin isim hakkının alındığını ve Hadi Çaman ustadan başlanmak üzere bugün ışık olmuş ustaların yer aldığı bir tiyatro portalını bugün burada olan dostların katılımı ile hep beraber hazırlayacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

Katılımcılar

 

Etkinlik programının konukları arasında dikkat çeken isimler şöyleydi:

Tiyatro camiasından: Hülya ŞEN, Petek SÖZERİ, Erkan ÇELİKOL, Tan GÜNEŞ, Burcu SARAÇOĞLU, Celal BELGİN, Murat UZUN, Başak İLERİ, Meral KORO, Cevher GÜZEY, Elvan SEYHANKAYA, Sibel AKYÜZ, Ertaç YILDIZ, Mustafa POYRAZ, Eray SEL, Mehmet NURAY, Ersin İLERİ

KAS-DER’den: Ayhan KIRIK, Tufan ŞAHİNOĞLU, Murat GÜVEN, Prof Dr. Melikşah YILDIRIM, Feriha KUZ, Nilüfer AY, Yılmaz BAŞ.


Foto Galeri
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.