KAĞITHANE ŞUBEMİZİN AŞURE GÜNÜ
18.11.2013

Kağıthane Şubemizin Geleneksel Aşure Günü, yoğun bir katılıma sahne oldu. Genel Başkanımız ÇİLİNGİROĞLU ve Milletvekilimiz ERTÜRK’de katılımcılar arasındaydı.

Farklı alanlarda gerçekleştirdiği etkinliklerle adından söz ettiren KAS-DER Kağıthane Şubesi, Muharrem ayı kutlamaları çerçevesinde geleneksel hale getirdiği Aşure Günü Programını16 Kasım Cumartesi akşamı Kağıthane Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

 

Programa, Genel Başkanımız Latif  Çilingiroğlu ve Ak Parti İstanbul Milletvekilimiz Dr. Haldun Ertürk’ün yanı sıra siyasi parti temsilcileri, genel merkez ve şube yöneticileri ile çok sayıda hemşerimiz katıldı. Programının yoğunluğundan dolayı iştirak edemediği bilgisi verilen Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise etkinliğin sonuna doğru salondaki yerini aldı.

Kur’an tilavetiyle başlayan organizasyonda ilahi grubunun konseri ile Muharrem ayının anlam ve önemini anlatan konferansı yer aldı.

Programda ayrıca Kağıthane Şube Başkanımız Mehmet Akın, Genel Başkanımız Latif Çilingiroğlu ve Milletvekilimiz Dr. Haldun Ertürk günün anlamına ve birlik-beraberliğe vurgu yapan birer konuşma yaptı.

 

ÇİLİNGİROĞLU’NUN KONUŞMASININ TAM METNİ

 

"KAS-DER Kağıthane Şubemizin tertiplediği Aşure Günü programına teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım, hoş geldiniz.

 

İslâm tarihinde bir dönüm noktası olarak Sevgili Peygamberimiz’in hicreti esas alınarak hicri yılbaşı  kabul edilen ve  Peygamberimiz’in “Allah’ın ayı” olarak nitelediği Muharrem ayını idrak etmekteyiz.

 

Bu ay ve bu ayın onuncu günü olan Aşura, önceki peygamberler ve ümmetleri açısından olduğu kadar Müslümanlar açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Hz. Adem’in tevbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan, Hz. İbrahim’in ateşten ve Hz. Musa’nın Firavun’un zulmünden kurtulması gibi inananlar nazarında ve insanlık için önemli olan pek çok hadisenin bu ayla ve günle irtibatlandırılması atfedilen önemin bir göstergesidir.

Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir.

 

Her dini ve milli geleneği kardeşlik havasında yaşama felsefesini benimsemiş olan bizler, yani Kastamonulular İstanbul’un hatta Türkiye’nin en kapsamlı, en büyük sivil toplum hareketi KAS-DER bünyesinde kardeşlik kavramını içselleştirmiş hemşerilerimiz ve yurttaşlarımızla bu hassasiyet ekseninde bir kez daha bir araya gelmenin derin hazzını yaşıyoruz.

Bu özel günler, birlik-beraberliğin, dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin her defasında yeni baştan tesis edildiği önemli günlerdir. İslamiyet inancı ve vatan sevgisi bizlerin ortak paydası ve yaşam sevdasıdır.

Bu itibarla, bu akşam manevi duygularımızın tekrar yücelmesine vesile olan başta Hz. Hüseyin olmak üzere Kerbelâ şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, bu güzel organizasyona imza atan Kağıthane Şube başkanım sevgili Mehmet Akın kardeşime ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Hepimizin bu mübarek ayın feyzinden ve bereketinden en fazla istifade edenlerden olmasını dilerim. Damaklarımızın tatlandığı bu mübarek gecede ruhlarımızın da feraha ermesi temennisiyle; katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılar sunarım…"

 

 

 


Foto Galeri
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.