KAS-DER DE MUHTEŞEM KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI
07.03.2015

KAS-DER ‘DE MUHTEŞEM KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Genel Merkezimiz konferans salonunda kutlandı.

Kadın Kollarımızın organize ettiği, İdari Müdürümüz Murat Güven’in sunduğu etkinlik, yoğun katılımla gerçekleşti.

Genel Başkanımız Latif Çilingiroğlu’nun acil bir durum için Kastamonu’da bulunduğundan etkinlikte yer alamadı.

Çilingiroğlu, etkinliğe gönderdiği mesajında, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, kadınların toplumun geleceğini şekillendiren yegane varlıklar olduğuna işaret etti; ülkemizin ve dünyanın geleceğinin kadınların elinde olduğunu belirtti.

 

Programda, Genel Başkan Vekili sıfatıyla Çilingiroğlu'nu temsil eden Av. Nilüfer Ay, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, kısaca KAS-DER’in kuruluş ve varoluş amacını anlattı. Ay, Kadınların toplum içindeki yeri ve öneminin altını çizerek günün anlamına ilişkin görüşlerini de paylaştı.

 

Daha sonra söz alan Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Feriha Kuz ise katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, toplumun kadına bakışı ve kadın haklarına ilişkin önemli saptamalarda bulundu.

 

Sinevizyon gösterimine geçildi…

5 dakikalık gösterimin sonunda yer alan ve 2 hafta önce aramızdan ayrılan Mihri Cihan Tuzcuoğlu’nun fotoğrafı ve altındaki "Seni çok özlüyoruz" ifadesi, duygulu anlar yaşanmasına, gözlerin nemlenmesine neden oldu.

 

Gösterim sonrası tekrar söz alan Başkan Kuz, Tuzcuoğlu’nun acısını yüreğinin derinliklerinde duymaya devam ettiğini belirterek başladığı konuşmasını ağlamaktan sürdüremedi.

 

Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Eğitimci Meral Nugay Dikmen’in yorumladığı Mediha Şen Sancakoğlu’nun “Aydın Türk Kadını” şiiri yoğun alkış aldı.

 

2 AYRI PANEL

Panellere geçildi…

İlk panelin konusu “Kadına Şiddet ve Hukuki Hakları”, konuşmacı ise Sarıyer Rotary Kulüp Geçmiş Dönem Başkanı Av. Nazan Işık’tı.

 

Av. Işık, uzun bir girişten sonra sunduğu panelde, kadınların şiddet görmesi durumunda neler yapması, nasıl bir yol izlemesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Soru-cevaplı olarak devam eden panelde, katılımcı kadınlar kendi hayat hikayelerinden kesitler sunarak konuyla ilgili sorularını yönelttiler.

 

İkinci panelin konusu “Yoksullukla Mücadelede Mikrokredi”ydi…

Bu bölümün sunumu, Sarıyer Rotary Kulüp Dönem Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Taşlıca tarafından yapıldı.

 

Rotary Kulüp olarak kadınların iş yaşamına kazandırılmasına yönelik yaptıkları çalışmaları anlatan Taşlıca, ihtiyaç sahibi kadınların izlemesi gereken yollar hakkında bilgiler verdi.

Kadınların, aldıkları kredileri zamanında ödediklerini vurgulayan Yrd. Doç Taşlıca, erkeklerin böyle bir durumda nasıl bir tavır alacaklarını tecrübe etmek amacıyla 5 erkeğe kredi verdiklerini, tüm kredilerin geri ödenmediğini anlatması salondan kahkahaların yükselmesine neden oldu. Panel, soru-cevap bölümüyle son buldu.

 

Daha sonra söz alan Sarıyer Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı, Dr. Seda Ağman’da kulübün çalışmaları, ihtiyaç sahiplerine dağıttıkları yardımlar ve kadın hakları konusunda görüşlerini paylaştı.

 

Başkan Kuz tarafından tüm katılımcılara günün anısına karanfil takdim edildi.

EĞLENCE ZAMANI

 

İç salonda verilen kokteylden sonra, müzik-eğlence bölümüne geçildi.

Bakırköy Atatürkçü Düşünce Derneği THM korosu, konser verdi.

Kastamonulu Şef Selahattin Özsoy yönetimindeki 20 kişilik koro, saz heyeti eşliğinde Türk Halk Müziği’nden örnekler sundu.

 

Katılımcıların hemen tüm eserlere iştirak ettikleri, konserin finalinde yer alan Tiridine Bandım türküsüyle birlikte salonun renk cümbüşüne dönüştüğü görüldü.

Fotoğraf-video çekimlerini üstlenen Ahmet Ulu’nun yaptığı konfeti ve volkan gösterisi programa ayrı bir renk ve heyecan kattı. Ahmet Ulu'nun yardımcılıklarını Sibel Can ve Merve Hüseyinbaş üstlendi.

 

Programda, Ümraniye Şube Başkanımız Nurten aysu ve Esenyurt Şube Başkanımız Sibel Ata ve kadın kolları üyelerimiz de günün anlamına ilişkin değerlendirmelerini paylaştılar.

3 saati aşkın devam eden kutlama programı, tekrar birlikte olma temennileriyle son buldu.

KAS-DER Genel Merkez ve Kadın Kolları ekibimiz adına tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 


Foto Galeri
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.