KASTAMONU, KAS-DER GECESİNDE BULUŞTU
26.03.2013

Kas-Der Genel Merkez´in  6. Feshane Kastamonu Günleri tanıtımı kapsamında Kastamonu´da düzenlediği yemekli toplantı, Kastamonuluları bir araya getirdi.

KAS-DER Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, 21 Mart Cuma günü öğle saatlerinde Kastamonu'ya ulaştı.  Heyet, ilk olarak saat 16.00'da  Vali Bektaş tarafından makamında kabul edildi. Ardından Saat: 17.00'de Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz'a ziyaret gerçekleştiren heyet, buradan  toplantının yapılacağı Akçaabat Restoran'a geçti.

 

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ın himayelerinde Akçaabat Restoran'da yapılan yemekli toplantı Saat: 19.30'da başladı. Toplantıya, Vali Erdoğan Bektaş, Kastamonu Milletvekili M. Gökhan Gülşen, Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, KÜ Rektörü Prof. Seyit Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan, İl Emniyet Müdürü Sami Uslu, ilçe Kaymakam ve Belediye Başkanları ile daire amirleri katıldı.

 

Çilingiroğlu: Görevi, mangal yürekli ağabeylerimizden devraldık

 

Kas-Der İdari Müdürü Murat Güven'in sunumuyla başlayan toplantıda yemeğin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Selamlama ve gecenin mahiyetiyle ilgili konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kas-Der Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu, katılımlarından dolayı başta Vali Bektaş olmak üzere konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

"Hepinizin bildiği gibi Kas-Der bir sivil toplum örgütüdür. 1985 yılında 7 tane mangal gibi yüreği olan Kastamonulu ağabeyimiz İstanbul’da Kas-Der’i kurmuşlardır. 28 yıldan bu yana gelen Kastamonulu başkanlarımız Kas-Der’i daha yukarı taşımayı başarmışlar ve bugün bu görevi bana ve yönetim kurulu arkadaşlarıma vermişlerdir. Sayın Valim, değerli dostlar Kas-Der’i bir çoğunuz biliyorsunuz. Kas-Der bugün İstanbul’da 39 ilçenin 33’ünde teşkilatlanmış, İl Dernekler arasında bir örnek teşkil ediyor ve 50 bine yakında kayıtlı üyesi var.

Feshane Kastamonu Günleri'nin 6.'sını bu sene inşallah birlikte, sizlerin görüşlerinizle, desteğinizle yapacağız. Bu organizasyonda ben başta Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, İş adamlarımıza, Kastamonu Ticaret Odasına ve Kastamonu Kalkınma Vakfına bize göstermiş oldukları duyarlılıktan, destekten ötürü sonsuz teşekkürlerimi sizlerin huzurlarınızda sunuyorum. 8 aydır Kas-Der ile ilgili çalışmalarımızda Sayın Valimizin büyük desteği ve ilgisi var. Biz Kas-Der olarak sizlerin önerilerini almak için geldik. Fehsane Günleri, Kastamonu kültürünü tanıtan bir hava içersinde geçecek 4 gün gurbetteki Kastamonulular sizlerle buluşacak ve bütün özlemlerini gidereceklerdir” dedi.

 

Gülşen: İstanbul'u ayağa kaldıracağız

 

Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ise yaptığı konuşmada; “ Yapılan bu çalışmalar için teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da güzel bir Kastamonu Günleri yaşadık. Katılım güzeldi. Bursa’da Kastamonu Günlerinin 2.sini yapacağız. Tanıtım profesyonelce ve takibi yapılması gereken bir şey. Bu işe geçmişten beri Sayın Valilerimiz, yerel yöneticilerimiz, İlçe Kaymakamlarımız gerçekten önemli emekler verdi. Ve yine ilçe ve Kastamonu Belediyelerimizin de büyük emekleri var. İstanbul’da gerçekten büyük bir Kastamonu nüfus potansiyeli var. Kas-Der’in bu faaliyetlerinden gurur duyuyoruz. Bizim hedef kitlemiz İstanbul’da. Havaalanımız inşallah birkaç ay içersinde faaliyete geçecek, ondan sonra Kastamonu turizmi canlandırmak adına daha profesyonel çalışmalar  ile sadece kültürel değil, sadece birkaç günlük tanıtım faaliyeti değil, belki bir tanıtım kampanyası ile hep beraber ayağa kaldıracağız. İstanbul’u    Kastamonu’ya taşıyacağımız bir faaliyet başlatmamız ve bu işe Kas-Der’in katkı sağlaması, Kastamonu için ve ilçeleri için çok daha büyük fayda sağlayacaktır. Bu çalışmalara geçmişten günümüze emeği geçen tüm ağabeylerimize hürmetle, minnetle anıyorum ve bugün emek verenlere teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi. 

Bektaş: İstanbul'dan beklentilerimiz var

 

Protokol konuşmalarının sonuncusunu Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş   yaptı. Vali Bektaş konuşmasında;

Geçtiğimiz hafta Ankara’daydık. Başkentte Kastamonu Günlerinin 9.sunu yaptık. 200 bine yakın Kastamonulu hemşerilerimizin ziyaretine konu olan başarılı bir organizasyon oldu. Bizim hedefimiz İstanbul. İstanbul’da Kastamonu’dan daha fazla belki iki katı belki üç katı hemşerimiz yaşıyor. Kastamonuluların İstanbul’a ve Ülkeye gerçekten çok ciddi katkıları var.  Kastamonu Günleri bir miktar gurbet duygusundan esinlenilerek başlatılmış. Gurbetteki hemşerilerimizin kendi aralarında dayanışma duygularını, memleketine olan bağlılıklarından dolayı böyle bir yapılanma olmuş. Ama benim gördüğüm kadarıyla güzel işler yapıyorlar. Bu senede yeni bir ekip bayrağı devralmış. Umuyorum eskisinden daha iyi şartlarıyla Kastamonu Günleriyle bizi karşılaştırmış olacaklar. Bizlerde bu arkadaşlarımızın yanında olacağız. Tabi ki her şey Kastamonu’yu biraz daha özlediğimiz yerlere taşımak için. İstanbul gibi bir metropole varlığımızı, güzelliklerimizi, potansiyelimizi tanıtmak ve yansıtmak için. Tabi ki İstanbul’dan çok beklentilerimiz var.

Kastamonu’da neyimiz varsa, geleceğe dönük nasıl bir potansiyel hazırlayabilirsek ve Kastamonu’da nasıl bir potansiyel oluşturabilirsek, İstanbul’daki hemşerilerimize de yansıtabilirsek, o zaman inanıyorum bu sinerji katlanarak hem Kastamonu’ya yansıyacak hem de hemşerilerimizin memleketleriyle olan bağlarını çok daha derinleştirecek, çok daha güçlendirecek. Doğrusu Kastamonu’da başarabildiğimiz en küçük şeyleri bile ben çok önemsiyorum. En küçük girişimleri bile, en küçük gelişmeleri bile her birinin yanında olmaya çalışıyorum. Ve gerçektende güzel şeyler oluyor. Çok büyük güzelliklerimiz var, çok büyük potansiyelimiz , çok büyük imkanlarımız var, ve bütün bunları böyle bir oya işler gibi ince ince, ilmek ilmek dokuyoruz. Şehrin içini doldurmakta güzel şeyler oluyor. Ben geleceğe umutla bakıyorum. Her şeye rağmen İstanbul’da Kastamonu’nun varlığını kurmak, güçlendirmek zorunda olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum. Kas-Der ekibine de bu çabalarından dolayı teşekkürlerimi ve şükranlarımı ifade ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Tablo hediye edildi

 

Konuşmalarını yapan Milletvekili Gülşen ve Vali Bektaş'a KAS-DER Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu tarafından İstanbul'da haftalık olarak yayınlanan Gazete İSTAMONU'nun Kastamonu'yu anlatan nüshasının tablosu hediye edildi.

Toplantı protokol konuşmaları, ilçe kaymakamlarının ve belediye başkanlarının , iş adamlarının görüşlerinin alınmasıyla sürdü. Feshane Kastamonu Günleri'nin ulusal Tv kanallarında yer alan görüntüleri ve Tarihi Yaşayan Kentler / Kastamonu Belgeselinden kolajlanan görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimiyle süren toplantı, KAS-DER Genel Başkanı'nın teşekkür konuşmasıyla son buldu.

 

 


Foto Galeri
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.