MUTLU BAYRAMLAR
05.08.2014

Genel Başkanımız Çilingiroğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Çilingiroğlu'nun mesajı şöyle:

 

"Sevgili KAS-DER Ailesi, sevgili hemşerilerim,

Mübarek Ramazan Ayı'nın sonlarına geldiğimiz bugünlerde şüphesiz ki eskisi kadar olmasa da hepimizin ruhunu bayramın coşkusu ve heyecan sardı.

 

Ancak ekseri çoğunluğunuzun 'nerede o eski bayramlar' hayıflanmalarını duyar gibiyim.

Maalesef benim de gözlemim odur ki, artık bayram gezmelerinde ikram edilen bayram şekerleri bile damaklarımıza o eski tadı vermiyor.

 

Çocukluğumuzda yaşadığımız bayram heyecanları bizden her geçen dönem biraz daha uzaklaşmaktadır. Eski bir şarkı vardır hani; “Bayramlar mı eskidi, biz mi yaşlandık?” diye soran…

 

Elbette yaşlanmak her insan için hayatın değiştirilemez sürecidir ancak bayramların her yaşta duyulabilen heyecan olarak hayatımızda yer alması; geleneklerimizin yaşatılabilmesi için, yeni nesillere aktarılabilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bayramların eskimesi diye bir şey zaten doğru bir tespit olmaktan uzaktır, olsa olsa toplumun duyarsızlığından ötürü değersizleşmiştir.

Meseleye neden-sonuç ilişkisi perspektifinden baktığımızda gelinen nokta son tahlilde bir dayatmanın sonucudur.

Peki, bu sonucu doğuran nedenler?

Kanımca en önemli neden, endüstri ve teknolojinin süratle ilerlediği 21. Yüzyılın en büyük zaaflarından biri olan aile bağlarında meydana gelen zayıflama, giderek yaşanan kopuş sürecidir.

Sağlam bir aile-millet geleneğine sahip olmayan toplumlar, kendilerine empoze edilen, ruhsuz nesillerin yetişmesine hizmet eden tükettim toplumu yaratmaya odaklı politikanın acımasız çarklarında sıkışıp kalmaya, yok olmaya mahkûmdur.

 

Sevgili hemşerilerim,

Dünyanın çeşitli yerlerinde ve özellikle yakın çevremizde yaşanan gelişmeler birlik-beraberliğe ne çok ihtiyacımız olduğu konusunda adeta bizlere ikazlarda bulunuyor.

Tavsiyem odur ki; geleneklerimizi yaşatalım, sevgi-saygı çerçevesinde, öz benliğimizde mevcut hasletlerimizle bayramlara yeniden hak ettiği değeri verelim.

 

Bayram tadında nice güzel günlerde birlikte olabilmek umudu ve temennisiyle; Ramazan Bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim."

 


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.