TARİH YAZAN KAS-DER İN TARİHİ YAZILDI
11.06.2014

TARİH YAZAN KAS-DER’İN TARİHİ YAZILDI

KAS-DER “Bir Dayanışmanın Kısa Tarihi-1” kitabı çıktı

 

Kastamonuluların İstanbul’daki çınarı Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) tarihini konu alan KAS-DER “Bir Dayanışmanın Kısa Tarihi-1” kitabı çıktı.

 

Kastamonuluların İstanbul’daki çınarı Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) tarihini konu alan KAS-DER “Bir Dayanışmanın Kısa Tarihi-1” kitabı çıktı.

 

Yazar Levent Zihnioğlu’nun kaleme aldığı ve ilk bölümde KAS-DER’in kuruluşundan başlayarak 1993 yılına kadar olan dönemi irdeleyen kitabın, günümüze kadar olan kısmının yer alacağı 2’nci bölümünün ise hazırlıkları başladı.

 

KAS-DER Genel Merkezi’nin Levent Zihnioğlu’ndan talebiyle başlayan kitap süreci, yazar Zihnioğlu’nun yıllar süren titiz arşiv taraması ve röportajlarıyla şekillenmeye başladı. Geçen ay tamamlanarak ilk kez 7. Feshane Kastamonu Günleri’nde görücüye çıkan kitap, meraklıları tarafından beğeni ve takdirle karşılandı.

Tarihe not düşme, belge bırakma gibi alışkanlıkları olmayan bir toplum için kitap, önemli bir belge niteliğinde.

Kastamonu Gazetesi ve Kastamonu Postası’ndaki köşe yazılarında,  Gurbet Elçileri yazı dizisi ve TV programlarında öznesi “Kastamonu” olan çalışmalarıyla tanınan yazar Zihnioğlu’nun yine uzun yıllar KAS-DER’in aylık yayın organı “Sıla” dergisinin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş olması, halen KAS-DER Genel Merkez yönetim kurulu üyesi bulunmasından doğan organik bağ da kitabın ne denli ehil bir elden çıktığının göstergesi.

 

Memleket ve hemşeri olgusunun gurbet gerçeğine karşı direnişini simgeleyen KAS-DER’İn doğuşunu ve gelişimini zaman zaman birinci ağızdan naklederek, zaman zaman alıntılarla anlatan kitap, duru ve akıcı bir anlatıma sahip. Zengin bir içeriğe sahip olan kitapta ayrıca fotoğraflar ve belgeler de yer alıyor.

 

Kitap, KAS-DER ekseninde ilerlerken yaşanan dönemin Türkiye’sinin sosyal ve siyasi yansımalarına da ışık tutuyor.

Yazarın genel değerlendirmeleriyle başlayan ve geri dönüşlerle yol alan kitap, okurlarını “kısa tarih” in derinliklerinde uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitabın ilerleyen sayfalarında yazarın sergilediği yorumdan uzak, objektif bakış açısını ise tarihe saygı olarak nitelemek mümkün.

Yazar Zihnioğlu, kitabın arka kapağında eserini şu sözlerle tanımlıyor:“Ilgaz ’ın sert havası, Karadeniz’in sert dalgaları ile bilenerek İstanbul’a göçenlerin dayanışma öyküsü”

 

Zihnioğlu, kitabın amacını ise “…KAS-DER’in tarihini ve geçmişten günümüze tüm süreci genç kuşaklara aktarmak için başlatılan bir zaman yolculuğu” şeklinde özetliyor.

 

KAS-DER kurucusu ve 1. Başkanı Yavuz Ballık’tan alıntılanan “…Biz sadece uzun zamandır tutuşturulmayı bekleyen meşaleyi alevlendirdik. Şu heyecanlı ve güzide topluluğunuz dahi bu işte muvaffak olduğumuzun bir delilidir. Yeter ki bu heyecanı kaybetmeyelim, birbirimizden kopmayalım, birlik ve beraberlik içerisinde hizmete devam edelim…” Cümleleri ise bu kitapla ölümsüzleşen KAS-DER kurucularının varoluş mücadelesinde gösterdikleri onca özveriye rağmen tevazuu elden bırakmadıklarının bariz belirtisi niteliğinde.

Kitapta önsözü bulunan KAS-DER Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu ise kitabın arşiv açısından önemli bir eksiği giderdiğini, sivil toplumculukla ilgilenen hemşerilerinin ve özellikle gençlerin bu kitaptan azami ölçüde yaralanacağını düşünüyor.

 

Kitap, KAS-DER Genel Merkezi’nden ücretsiz temin edilebilir.

İSTEME ADRESİ

 

KAS-DER Genel Merkezi

Darülaceze Caddesi Namzet Sokak Ekşioğlu Plaza No: 9 Kat:5 Daire 10

Okmeydanı-Kağıthane / İstanbul

Telefon: 0212 320 3037

E-Mail: kasder3734@gmail.com

 

 

KİMLİK KARTI

 

Kitabın adı: KAS-DER / Bir Dayanışmanın Kısa Tarihi

Yazar: Levent Zihnioğlu

Editör: Muharrem Yıldız

Baskı-Cilt: Ceren Matbaacılık

Kapak tasarım: Levent Zihnioğlu – Cebrail Keleş

Sayfa sayısı: 107

Yayın tarihi: Mayıs 2014

 

Murat GÜVEN


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.