ÜSTAT GÖKYAY’I ANIYORUZ (www.kastamonumtv.com)´dan canlı...
27.02.2013

 

İBB, Kastamonulu şair Orhan Gökyay’ı anma etkinliği düzenliyor. KAS-DER tarafından desteklenen ve Genel Başkanımızın da katılacağı organizasyon, 27 Şubat Çarşamba akşamı (Yarın) saat 19.30’da başlayacak. Program, www.kastamonumtv.com adresinden canlı yayınlanacak. Tüm hemşerilerimiz davetlidir. 

 

“Bu Vatan Kimin” şiirinin şairi Kastamonulu ünlü kültür ve sanat adamı Orhan Şaik Gökyay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın  organizasyonuyla vefatının 19.yıldönümünde anılıyor. Ünlü şairi anma gecesi Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde yapılacak. Anma etkinliğine Genel Başkanımız Latif Çilingiroğlu, genel merkez yönetim kurulu üyelerimiz ile şube başkanlarımız da iştirak edecek.

 

Şairin öğrencileri, akademisyenler ile sanat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin de katılacağı etkinlikte şair Gökyay’ın eserlerinden oluşan şiir dinletisi de yer alacak. Organizasyon komitesi ve KAS-DER, şiir severler ile tüm Kastamonuluları anma programına davet ediyor.

Çilingiroğlu: Bu bir görevdir, vefa borcudur 

Konuyla ilgili açıklama yapan KAS-DER Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu,

 

“Kastamonu’muzun yetiştirdiği önemli şairlerden olan kültür-sanat adamı merhum Orhan Şaik Gökyay’ı vefatının 19. yılında hemşerilerimizle birlikte anacağız. Bu bir görevdir, vefa borcudur.” dedi.

“Vatan millet kavramlarının yeniden sorgulandığı bu dönemde üstadın “Bu Vatan Kimin” şiiri daha bir anlam kazanmaktadır” diyen Çilingiroğlu,  şöyle devam etti: “Bu vatan; tam da üstadın ölümsüz eserinde vücut bulan düşünce ve duruşa sahip olanlarındır. Bu vatan; hangi etnik kökenden olursa olsun bölünmez bütünlüğe inanan vatanseverlerindir, bu vatan; ay yıldızlı bayrağımızın gölgesindeki toprakların üstünde yaşama hakkına sahip olanların gerektiğinde bir gün, gözünü kırpmadan kendisini aynı toprakların kara bağrındaki sıradağların bir parçası olmaya adayanlarındır.”

Çilinigroğlu , açıklamasının son bölümünde, “Bu duygu ve düşüncelerle üstadı saygı ve minnetle anıyor, tüm hemşerilerimizi anma etkinliğine davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

PROGRAM

 

Hazırlayan :Fazlı KARAMAN

 

İki saat sürecek Programa;

Prof.Dr. Günay KUT (Boğaziçi Üniversitesi)

 

Osman BAŞ Ankara'dan ( 2012 O.Ş.GÖKYAY ödülü sahibi)

Aysen AKDEMİR (İstanbul'dan, Şair)

Bestami YAZGAN (İstanbul'dan Şair)

Kamil TUNOĞLU (İnebolu ve Çevresi İktisadi ve Kültürel Kalkınma Derneği Başkanı)

katılacak ve merhum hakkında anı ve görüşlerini sunacaklar.

Bahçelievler İmam Hatip ve Prof.Dr.Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi ,Güngören Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammet Salık da şiirleri yorumlayacaklar.Gazeteci Yazar Fatih Uğuurlu da programa katılıp şairimizle ilgili konuşma yapacak.
***

 

Etkinlik: Şair Orhan Şaik Gökyay Anma Gecesi

Yer: Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi

Tarih: 27 Şubat 2013 Çarşamba

Saat: 19.30

İrtibat tel:0532 234 1427

 

ÜCRETSİZDİR

 

 

Orhan Şaik Gökyay kimdir?

“Bu Vatan Kimin” şiiriyle hafızalarda yer eden şair Gökyay, 1902'de İnebolu’da doğdu. 1922'de AnkaraMuallim Mektebi'ni bitirdi.1927'de Kastamonu Lisesi'nden, 1930'da İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden diploma aldı. Çeşitli liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1939'da Ankara Musiki Muallim Mektebi'ne müdür olarak atandı. 1947-1951 arasında Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik, 1951-1954 arasında İngiltere'de öğrenci müfettişliği ve kültür ataşeliği yaptı. 1960- 1962'de Londra Üniversitesi'nde Türk dili okutmanı olarak çalıştı. 1984'ten sonra Marmara ve Mimar Sinan üniversitelerinde divan edebiyatı dersleri verdi. Kendi şiirlerini kitap olarak yayınlamadı. Yalnızca 5 şiirini İngilizce çevirileriyle birlikte Birkaç Şiir-Poems kitabında topladı. Şair, 1994 yılında İstanbul’da vefat etti.

 

 

BU VATAN KİMİN

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.

 

Tutuşup kül olan ocaklarından,

Şahlanıp köpüren ırmaklarından,

Hudutta gaza bayraklarından

Alnına ışıklar vuranlarındır.

 

Ardına bakmadan yollara düşen,

Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,

Huduttan hududa yol bulup koşan,

Cepheden cepheyi soranlarındır.

 

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine,

Bir gül bahçesine girercesine

Şu kara toprağa girenlerindir.

 

Tarihin dilinden düşmez bu destan,

Nehirler gazidir, dağlar kahraman,

Her taşı yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.

 

Gökyay'ım ne yazsan ziyade değil,

Bu sevgi bir kuru ifade değil,

Sencileyin hasmı rüyada değil,

Topun namlusundan görenlerindir.

 

Orhan Şaik GÖKYAY


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.